Před vlastním ošetřením pejska si zjistím všechny potřebné údaje o pejskovi. Pokud má Váš pes dlouhodobější problém a máte rentgenové snímky od ošetřujícího vet. lékaře, přineste je s sebou.

V průběhu terapie je nutné, aby byl majitel u zvířete. Nejen jako pomocník při držení, ale hlavně jako psychická podpora pro svého pejska. Majitel je u zvířete pasivní, nemluví, nerozptyluje ho, ale ani nelituje. Práce probíhá pokud možno v klidu. Dornova metoda je velice šetrná a neublíží, to ale neznamená, že je zcela bezbolestná. Když je v kloubech velký posun a blokáda, při navrácení do správné polohy to může pejska zabolet, je to však bolest krátkodobá a po terapii se pejskovi velmi uleví. Proto mějte trpělivost a neděste se projevu bolesti, Vaše projevy nejistoty a lítosti by zvíře zbytečně více vystresovaly. Zvířata vnímají bolest, stejně jak lidé a pokud máte zkušenosti s fyzioterapií, ne vždy je pohyb v bolestivém místě příjemný.Terapie Dornovou metodou trvá přibližně jednu hodinu. Provádí se na klidném místě.

Po seznámení s pejskem a navázáním důvěry, si ho položím na bok a začnu s oštřením končetin. Poté si ho postavím a zkontroluji pánev, následuje vyšetření páteře (buď ve stoje nebo v leže). Krční obratle se vyšetřují v sedě, kdy majitel drží hlavu psa v dlaních, aby byla fixována rovně.

Důležité je vyšetřit všechny klouby, takže i když majitel řekne, že pes kulhá na pravou zadní, nebudu se věnovat jenom jí, ale postupně zkontroluju celý kosterní aparát. Často je bolestivost v určité části těla důsledkem chybného postavení kostí někde jinde v těle.


Průběh po terapii

Po terapii je nutné peskovi zajistit dostatek tekutin a hlavně klid, aby se tělo se změnami mohlo vyrovnat. Některá zvířata zareagují ihned a je na nich vidět okamžitá úleva, jiní jsou unavení a potřebují i několik dní, aby si na změny zvykli. Někdy se zvíře může dočasně jevit horší, bolestivější, unavenější. Je potřeba mu dát dostatek času a trpělivosti.

Následující dny po terapii psa nevystavujte nadměrné zátěži (dlouhé túry, skákání,náročný výcvik, aportování míčků, sportování, lezení po horách atd.). Samozřejmě nezakazujte aktivnímu psovi veškerý pohyb, ale nepřetěžujte ho.¨