Péče o drápky

Váš mazlíček musí mít možnost dostatečného pohybu a s tím spojené obrušován drápků o tvrdý
povrch. Při nemožnosti přirozeného obrušování dochází k přerůstání a dalším závažným problémům ( zarůstání vlčího drápu, vykloubení drápu s bolestivým poraněním,deformace prstu, aj.).

                                                                  Přerostlé drápky, deformující prsty

Zkracování drápků vyžaduje znalost anatomie drápu a šikovnost. Pokud se bojíte nebo si nejste jisti, kde stříhnout, raději to nechte na veterináři nebo na střihači. Minimálně si nechte poradit, jak na to a příště to můžete zkusit sami.  Pokud by jste psa střihli do škáry, způsobíte silné krvácení a opravdu velmi bolestivé zranění. Takto postižený pes se už bude vždycky bát stříhání drápů. Ke střihání se používají-kleště na psí drápy klasické nebo kleště, které fungují jako gilotina, a které jsou dost ostré, aby psí dráp odštíply čistě a rychle. Nepoužívejte na stříhání psích drápů nůžtičky nebo kleštičky určené pro nehty. Tyto nástroje sice dráp nejspíš odstřihnou, ale nejsou dost ostré a silné mohou dráp pohmoždit nebo dokonce způsobit prasklinu a oboje je pro psa velmi bolestivé. Pokud i přes veškerou snahu a pečlivost psa střihnete do škáry, je potřeba dráp ošetřit desinfekcí a případné krvácení zastavit. K zastavení krvácení se prodávají speciální prášky/pudry.

Srst na tlapkách: např. pudlům se srst při úpravě kompletně z prstů a meziprstí vyholuje, jsou ovšem psi, především takoví, co se hodně pohybují venku nebo hrabou v zemi, kteří srst na tlapkách potřebují, srst jim chrání tlapky před nebezpečím vnějších vlivů. U osrstěných tlapek dbejte na čistotu, případné přečnívající chloupky na spodní straně tlapky je lepší odstřihnout. Dbejte na čistotu, hlavně mezi polštářky, kde se často tvoří tvrdé chuchvalce a působí na tlapku - jako u člověka kamínek v botě - tlačí, znepříjemňují pohyb a bolí při došlapu. Takto ztvrdlé a nacpané chlupy je těžké odstraňovat, po kouskách se odstřihávají a povytahují, zase odstříhávají, dokud není tvrdý kus celý pryč a tlapka není volná. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat i meziprstí, kde se také srst snadno zacuchá a mohou se pod ní uchytit cizí předměty nebo plísně.                                                                                                                        
Zvláštní kapitolou jsou osiny, které se snadno zapíchnou mezi prsty proto, pokud v létě přijdete z procházky, věnujte chvilku prohlídce svého psa, jestli na sobě nemá nachytaná nějaká semena trav apod. Nejčastěji se zachytí právě v tlapkách, dále v uších, očích i jinde. Pokud se dostanou osiny pod kůži, mohou cestovat po celém těle a dělat škodu, dokáží nepříjemně vyhnisat a vytvořit ránu, dokáží i poranit oko či   ucho.                                                                                                                              

Tlapy a péče v zimě Solené silnice a chodníky, velké teplotní změny na povrchu kůže, které jsou vyvolané přechodem z teplého prostředí na promrzlý chodník nebo na zledovatělou plochu, mohou způsobit vážné kožní problémy. Než se psem vyjdete ven, je vhodné namazat psovi tlapky (musí
být bez zranění) speciální mastí, lékařskou vazelínou. U psů, kterým prorůstá srst mezi prsty, je ideální ji vystříhat. Po návratu z procházky tlapky omýt vlažnou vodou, pečlivě vysušit a znovu ošetřit výživnou nebo zklidňující mastí.